peegelmaja

Kokka nagu kodus

Kui oled kodust eemal, ei pea tegema mugavuses kompromisse. Sul peab olema võimalik end hästi tunda. Kui kõht läheb keset looduse harmooniat tühjaks, siis ükskõik kui lummav vaade või kui mugav voodi, on kõht ikka tühi. Kui linnades on võimalik „woltida“, siis maal veel mitte. Seega panime Clean Kitchen stiilis kokku menüüd ja retseptid ning lubame, et see on alles algus.

Sina oled boss. Paneme sulle valmis koostisosad, saad ise otsustada, kas ja kuidas neid kasutad. Maitse üle ei vaielda, sinu maitse loeb.

Kõik on kohapeal olemas. Kui valid endale söögi, on kohapeal kõik olemas ja valmis. Lihtne, ei pea ise mõtlema ja kaasa vedama. Ei teki olukorda, kus unustad näiteks komponendi X maha ning avastad selle puudumise kõige kriitilisemal hetkel. Või mõtled, et haarad viimase asja kohalikust poest, aga siis seal soovitud asja pole.

Kogused. Kõik kogused on arvestatud ühe inimese järgi. Kui tuled kaaslasega ja teete koos süüa, siis saate võtta kahe inimese toidu: kogused on siis topelt.

Retseptid. Kõik head mõtted ja soovitused on olemas meie toidublogis. Analüüsime pidevalt meie külastajate tagasisidet ja soove – nii arenevad edasi ka retseptid ja valikuvõimalused.

Köögi- ja puuviljad. On eelnevalt puhastatud, hakitud ning valmistamiseks valmis: ajasääst ja mugav ka.

Öko ja mahe. Kui meile on kättesaadavad öko- ja mahetooted, hangime neid.

Pakendite korduskasutus. Palun jäta majja korduvkasutatavad pakendid, millega on sulle toidukogused ette valmistatud (näiteks kraanikaussi või kui need on kuivad-puhtad, siis sahtlisse). Korduvkasutus aitab kaasa keskkonnasõbralikule tarbimisele.

Pakendite jäätmekäitlus. Et pakendid jõuaksid taaskasutusse ja mitte üldprügisse, siis valmistame alati koostisosad ette korduvkasutatavatesse pakenditesse. Nii ei täitu maja prügikast liiga kiiresti ning jäätmekäitlus on efektiivsem.

Soovid midagi lisada? Sul on vahemikus kell 15 – 21.30 võimalik tooteid juurde tellida, kui majahaldjas Kaja on olemas (tel nr +372 5345 7175).

Hommikusöök – aegumatu klassika

Kui sulle meeldib päeva hommikusöögiga alustada, siis sind ootab köögis ees võimalus:

  1. teha mango-ananassi smuutit.
  2. keeta kaerahelbeputru.
  3. lisada 0,5 liitrit taimset piima – kohvile, teele, pudrule või smuutile.

Mango-ananassi smuuti

Sügavkülmas on 100 grammi mangot, 1 viilutatud banaan, 3 spinatikuubikut ja 100 grammi ananassikuubikuid, külmkapis on kaerajook ja maapähklivõi (1 spl) ning sahtlis seemned (chia, kõrvitsa- ja päevalilleseemned). Sahtlis on blender, pane see kokku. Kui soovid väga külma ergutust, siis võta kuubikud sügavkülmast välja siis, kui ärkad – uh, smuuti tuleb jääkülm (#brainfreeze). Kui tunned, et jääkülm pole sel hommikul sinu teema ja soovid pehmet smuutit, siis tõsta asjad – taldrik alla (et külmkapp ei ujuks) – külmkapis n-ö korrus allapoole ja nad on hommikuks täpselt parajad. Tänutäheks valmib siidjas smuuti 🙂

Edasi on asi lihtne: pane soovitud kuubikud blenderisse, lisa maitse järgi vett või piima (kui soovid smuutikaussi ja tihedamat tekstuuri, siis vedelikku vähem vs kui soovid klaasist juua, siis vedelikku rohkem), soovi korral ka maamähklivõi ning lase blenderil sulle see vitamiinipomm valmis teha. Blender teeb smuuti loetud sekunditega valmis. 

PS! Kui sa pole aga smuuti inimene, kaunistavad ananassi, banaani ja mango kuubikud väga hästi ka pudrukaussi 🙂

 

Kaerahelbepuder – aegumatu klassika

Hommikupudru mõnus lõhn paneb praegugi suu vett jooksma. Hommikupuder terrassil või voodipesu pehmuses – mmm… Et teha see teoks, peavad olemas olema ja sul on köögis olemas: 

  • soe põrand (kui pead korraks teki alt kööki lipsama).
  • sahtlis 100 grammi kaerahelbeid.
  • kaunistamiseks maasika-mustika-vaarika segu (100 grammi).
  • vesi, pliit, kaanega pott ja maitseained. Kui soovid, võid lisada pudrule taimset piima.

Köögis on olemas pudru maitsestamiseks sool ja oliiviõli. Kui sulle meeldib aga magusam puder, siis rõõmustavad sind köögis suhkur või mesi. Köögisaarel on tavaline elektripliit: vesi või piim potis läheb kiiresti keema. Kui sa pole varem endale putru keetnud, siis on see lihtne:

  1. lase soovitud kogus vett kaanega potis keema. Veekoguse spikker: 0,5 – 1 tassi vett umbes 0,5 tassi helveste kohta. PS! Mida rohkem vett paned, seda kauem pead keetma või seda vedelam puder tuleb. Alati on võimalik vett vajadusel juurde lisada.
  2. kui vesi keeb, siis lisa helbed ning ühtlusta pliidi temperatuur umbes 30% peale (kuumus pliidinupul 2 – 4 vahemikus). Puder valmib potis kaane all, nii ei ole ka üle keemise ohtu (kes viitsib pärast koristada 🙂 Võid jätta ka poti ja kaane vahele väikese ava, siis aurustub vesi kiiremini.
  3. kui näed, et puder on muutunud tihedamaks, maitse ja pudru tekstuur sobib sulle, ongi puder valmis.
  4. tõsta puder taldrikule või kaussi, kaunista marjade või meega.

PS! Kui tahad enam-vähem mõõta õige koguse ja tahad arvestada gramme kruusi järgi, panime sulle siia väikese spikri:

* 1 kruus (umbes 250 ml) = umbes 80 grammi.

* 0,5 kruusi (umbes 125 ml) = umbes 40 grammi.

Maitsev kreemsupp – sobib nii lõunaks kui ka õhtusse

Kõrvitsa kreemsupp röstitud seemnete ja pähklitega või tofuga või kanaga – seda kuuldes tekib tahtmine hakata kohe ka ise suppi tegema. Köögisaare sügavkülmas või sahtlis on selleks maitseelamuseks olemas:

  • 10 g küüslauku.
  • 200 g kõrvitsat.
  • 100 g porgandit.
  • 10 g köögiviljapuljongikuubik.
  • 200 ml kookospiima.
  • sool, pipar ja tšilli.
  • kõrvitsa- ja päevalilleseemned.
  • kui valid juurde 80 grammi tofut või 100 g kanaga variandi, siis on ka need olemas.

Väike spikker ka! Ideaalis võta kõrvitsa- ja porgandikuubikud (samamoodi ka tofu või kana) varem sulama. Kõigepealt on vaja köögiviljad pehmeks keeta. Pane kõrvitsa- ja porgandikuubikud koos küüslauguga potti ja lisa vett – täpselt nii palju, et vesi kataks õrnalt köögiviljad. Kaas peale. Soovitame kasutada tagumist pliidiplaati, sest siis on mugavam panni peal praadida. 

Lase vesi keema ja vähenda pliidi kuumust umbes 3 või 4 peale, et vesi üle ei kee (kes viitsib pärast koristada 🙂 Kui soovid, lisa puljongikuubik. Kui köögiviljad valmivad, on õige aeg praadida tofu või kana kuldpruuniks. Lõika kana või tofu soovitud suurusega tükkideks ning aseta pannile. Lisa kuumale pannile praadimiseks oliiviõli. Prae sobival kuumusel (tavaliselt 6-7 peal) nii kaua, kuni tofu on saavutanud sobiva välimuse või kui kana on kenasti läbi praadinud (kana sisetemperatuur vähemalt 75 kraadi, sees pole toorest kohta). Maitsesta vastavalt soovile soola, pipra või tšilliga.

Kui köögiviljad on pehmed, lülita see pliidiplaat välja ja nõruta ettevaatlikult potist vesi välja. Kuivata köögirätikuga poti küljed ja põhi. Lisa blenderisse kookospiim ja köögiviljad. Lase blendris köögiviljad ja kookospiim ühtlaseks. Maitsesta supp blenderis soola-pipra ja kui soovid teravamat maitseelamust, siis tšilliga. Kui tunned, et supp võiks olla lahjem, lisa vett. Serveeri supp kaussi ning pane peale kõrvitsa- ja päevalilleseemneid ning kui praadisid ka tofut või kana, siis ka see peale.

Vahemere stiilis krevetid või tofu kuskussi või riisiga – tervislik delikatess

Mõnikord tekib tahtmine kostitada oma maitsemeeli krevettidega. Tervislik delikatess, mis lausa paneb suu vett jooksma. Miks mitte valmistada kallimale õhtusöögiks krevette… Kui aga sind kõnetab hoopis taimne valk, siis täidab sinu kõhu hoopis tofu.

Köögisaare külmkapis või sahtlis on maitseelamuseks olemas:

  • 200 grammi hiidkrevette või 80 grammi tofut.
  • 100 grammi kuskussi või 100 grammi riisi.
  • 100 grammi köögivilju.
  • 10 grammine puljongikuubik.
  • 10 grammi küüslauku.
  • sool, pipar, sidrunipipar, tšilli ja oliiviõli.

Krevetid või tofu ja köögiviljad tasub veidi varem sulama võtta, majahaldjas Kaja on need pannud tavalisse külma, et nad juba sulaksid. Kui sa pole varem seda rooga proovinud, siis lase 300 ml vett keema – soovi korral koos puljongikuubikuga (nagu ikka, jälgi, et vesi üle ei keeks; kes viitsib pärast koristada 🙂 Lisa kuskuss, pane potile kaas peale ja lase kuskussil 10 minutit küpseda. Seejärel sega kahvliga läbi ja hoia soojas kuni serveerimiseni. Kui keedad riisi, siis riis keeb pliidil umbes 15-20 minutit. Kui vesi keeb, siis lisa riis potti ning ühtlusta pliidi temperatuur umbes 30% peale (kuumus pliidinupul 2 – 4 vahemikus). Riis valmib potis kaane all, nii ei ole ka üle keemise ohtu (kes viitsib pärast koristada 🙂 Riis on valmis siis, kui võtad kahvliga veidi proovimiseks, maitsed ja see sobib sulle – mõnele meeldib väga keedetud riis, mõnele vähem keedetud. 

 Maitsesta neid vastavalt soovile maitseainetega – pea meeles, et maitseaineid saab alati lisada, kuid ei saa ära võtta 🙂

Samal ajal, kui riis või kuskuss valmib, saad ette valmistada krevetid või tofu. Pane krevetid pannile ning sega kokku küüslaugu, vahemere ürdisegu, soola, pipra, basiiliku ja vähese oliiviõliga. Lisa nüüd köögiviljad ja kuumuta nad samal ajal soojaks. Lase paar minutit maitsestuda. Kui kasutad tofut, siis lõika tofu soovitud suurusega tükkideks ja maitsesta samamoodi. Kuumuta pannil õli ning küpseta krevette mõlemalt poolt kuni nad hakkavad roosakaks muutuma ja on valmis. Või kuni tofu mõnusalt kuldpruunikaks hakkab muutuma. Kui krevetid või tofu on ka valmis, siis aseta krevetid riisile või kuskussile ning maitseelamus alaku.

 

Köögivilja-kikerherne karri tofu, krevettide või kanaga

 

Kui aga tahaks hoopis karrit, midagi maagilist ja vürtsikat idamaist? Olemas. Karrisse lisatud rikkalik vürtsikogus aitab eriti talveperioodil tuua ellu vürtsi. See karri on üheltpoolt lihtne ja teisalt külluslik, muidu tagasihoidlikult maitsevad köögiviljad saavad indiapäraste vürtside abil soojendava ja maitseid pungil elamuse.

Köögisaare sügavkülmas või sahtlis on selleks maitseelamuseks olemas:

  • 10 g küüslauku.
  • 100 grammi köögivilju.
  • 200 g kikerherneid.
  • 100 grammi riisi.
  • 100 ml kookospiima.
  • 80 grammi tofut või 100 g kana või 200 grammi hiidkrevette.
  • maitseained: sool, piprad, karri.

Krevetid või tofu või kana ja köögiviljad tasub veidi varem sulama võtta, majahaldjas Kaja on need pannud tavalisse külma, et nad juba sulaksid – et süüa saaks kiiremini 🙂 

Kõigepealt on vaja riis podisema panna. Kui keedad riisi, siis riis keeb pliidil umbes 15-20 minutit. Riis on valmis siis, kui võtad kahvliga veidi proovimiseks, maitsed ja see sobib sulle – mõnele meeldib väga keedetud riis, mõnele vähem keedetud. Kui vesi keeb, siis lisa riis potti ning ühtlusta pliidi temperatuur umbes 30% peale (kuumus pliidinupul 2 – 4 vahemikus). Riis valmib potis kaane all, nii ei ole ka üle keemise ohtu (kes viitsib pärast koristada 🙂 Kui soovid, võid riisi keetmise ajal lisada potti ka puljongikuubiku.

Kui kasutad tofut või kana, siis lõika tofu või kana soovitud suurusega tükkideks ja maitsesta soovitud viisil. Kuumuta pannil õli ning prae sobival kuumusel (tavaliselt 6-7 peal) nii kaua, kuni tofu on saavutanud sobiva välimuse (mõnusalt kuldpruun) või kui kana on kenasti läbi praadinud (kana sisetemperatuur vähemalt 75 kraadi, sees pole toorest kohta). Maitsesta vastavalt soovile soola, pipra või tšilliga. Kuumuta pannil õli ning küpseta krevette mõlemalt poolt kuni nad hakkavad roosakaks muutuma ja on valmis. 

Kui kõik on valmis, siis sega nad potis või pannil kokku, lisa kookospiima, karrit ja maitseaineid. Karri puhul on hästi oluline vürtsid enne kuumal pannil läbi kuumutada, et aroomid hakkaksid eralduma.  Serveeri maitseelamus kas kaussi või taldrikule.